Program Kraszewski zakłada dofinansowanie dla Bibliotek Publicznych i Samorządowych Instytucji Kultury.

Program Kraszewski dla samorządowych instytucji kultury, w skład których wchodzą wyodrębnione organizacyjnie biblioteki. Mają one obowiązek przekazać zakupione w ramach programu urządzenia i oprogramowanie do dyspozycji biblioteki, a nie ośrodka kultury, świetlicy, domu kultury czy innych jednostek podległych.

Wnioskodawca jest zobowiązany do wniesienia finansowego wkładu własnego w wysokości co najmniej 15% całkowitego budżetu zadania. Przez finansowy wkład własny rozumie się środki własne wnioskodawcy i/lub pozyskane z innych źródeł, z wyłączeniem środków pochodzących z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i instytucji zarządzającej.

Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania: 10 tysięcy złotych, Jednak nie może ono przekroczyć kwoty 30.000 zł

INSTYTUT KSIĄŻKI jest instytucją zarządzającą Programem Kraszewski.. Ponadto prognozowany budżet programu to aż: 2 500 000 zł.

Robot interaktywny Thymio z włączonymi lampkami może być zakupiony w ramach programu Kraszewski.

Dobrze żyć w Kraju w którym są takie programy umożliwiające wyrównywanie szans w dostępnie do nowoczesnych technologii. Młodzież dostaje w prezencie możliwość kontaktu z tym, co w wielkich miastach jest na porządku dziennym. Jest nim programowanie robotów interaktywnych we współpracy z szybkim laptopem i monitorem dotykowym. A wszystko to we własnej Bibliotece. Można? Można!

Na zdjęciu robot Maqueen, który może zostać uwzględniony w zakupach w programie Kraszewski.

W ramach programu Kraszewski można kupić takie sprzęty jak:

Komputery stacjonarne, komputery przenośne i minikomputery. Ponadto można uwzględnić roboty edukacyjne, tablice interaktywne i monitory interaktywne. Wiele sklepów jest już przygotowanych na duże zainteresowanie ze strony bibliotek. Dlatego mają gotowe zestawy nazwane jako Zestawy Kraszewski zawierające sprzęty spełniające wymagania projektowe, jak monitory dotykowe wraz z laptopami i robotami interaktywnymi.

Jak złożyć wniosek do Programu Kraszewski?

Należy wypełnić wniosek za pomocą generatora dostępnego na stronie internetowej Instytutu Książki.

Następnie wydrukowany, opieczętowany i podpisany:
pocztą lub dostarczyć osobiście, w 1 egz., przed upływem terminu naboru wskazanego w §4 ust. 1 (aktualny najbliższy znany termin to 28 sierpnia 2021).

na adres: INSTYTUT KSIĄŻKI 31–148 KRAKÓW UL. ZYGMUNTA WRÓBLEWSKIEGO 6.

z dopiskiem na kopercie: Wniosek do programu Kraszewski. Komputery dla bibliotek.

W przypadku wniosku przesłanego pocztą o terminie złożenia wniosku decyduje data stempla pocztowego nadawczego.

Następnie należy pamiętać o wymaganych załącznikach do wniosku. Żeby było prościej wymienimy je po kolei.

1) aktualny (wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku) odpis z rejestru instytucji kultury prowadzonego na zasadach ustalonych w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dnia 26 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu prowadzenia i udostępniania rejestru instytucji kultury (Dz. U. 2012 r. poz. 189 z późn. zm.). zawierający treść aktualnych wpisów dokonanych we wszystkich czterech działach rejestru.

2) ponadto dla samorządowych instytucji kultury, w skład których wchodzą wyodrębnione organizacyjnie biblioteki – kopia aktualnego statutu wnioskodawcy potwierdzona za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy zgodnie z wpisem do rejestru instytucji kultury, potwierdzającego wyodrębnienie organizacyjne biblioteki w strukturze instytucji;

3) oświadczenie o wywiązaniu się wnioskodawcy z obowiązku rozliczenia dofinansowań przyznanych w latach poprzednich – wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do regulaminu.

Wszystkie obowiązkowe załączniki – na etapie naboru wniosków – należy tylko wgrać do elektronicznego generatora wniosków. Innymi słowy, nie należy dołączać wersji papierowej.

Podsumowując, program Kraszewski to doskonałe rozwiązanie dla Bibliotek na pomoc w zakupie nowoczesnego sprzętu. Takie kierunek przyciągnie uwagę wszystkich od dzieci po młodzież aż do dorosłych. Szczegółowy regulamin i zasady Programu dostępne są na stronie Instytut Książki.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *